Terapia wisceralna ma na celu rozluźnienie struktur jamy brzusznej, normalizację napięcia powięzi oraz usprawnienie przepływu krwi w narządach wewnętrznych i otaczających je tkankach. Dzięki temu poprawia się metabolizm, wzrasta odporność organizmu, a mięśnie, powięzi i narządy wewnętrzne osiągają normotonię, czyli właściwe napięcie niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.
Lepsza praca trzewi wspomaga dotlenienie i odżywianie innych obszarów ciała: klatki piersiowej, kręgosłupa, głowy i mózgu oraz kończyn. Usprawnienie przepływów krwi i limfy pozwala także organizmowi skuteczniej walczyć z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi, grzybami i pasożytami układu pokarmowego, jak również tymi zlokalizowanymi w innych częściach ciała.
Dodatkowym efektem terapii jest odtruwanie organizmu dzięki szybszemu usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Masaż brzucha spełnia także funkcję profilaktyczną, ponieważ zapobiega stanom zapalnym oraz powstawaniu kamieni w nerkach i woreczku żółciowym.
WSKAZANIA
Zastosowanie terapii trzewi jest bardzo szerokie. Zaleca się ją zarówno w ostrych stanach bólowych (m.in. po wypadkach komunikacyjnych, po kontuzjach czy urazach jamy brzusznej lub klatki piersiowej), jak i przy dolegliwościach przewlekłych układu pokarmowego, jak choćby zaparcia, refluks, wzdęcia, zgagi, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia metabolizmu i trawienia, a nawet utrudnienia w odchudzaniu czy wchłanianiu pokarmów. Wśród wskazań znajdują się również bolesne menstruacje. Terapia wisceralna bywa także skuteczna w leczeniu dolegliwości pozornie niezwiązanych z układem trawiennym i jamą brzuszną. Zalicza się do nich m.in. bóle pleców i kręgosłupa, dolegliwości stawów obwodowych, problemy krążenia obwodowego, zwyrodnienia stawów, stres, migreny i inne bóle głowy.
PRZECIWWSKAZANIA
- choroby nowotworowe,
- ostre choroby narządów wewnętrznych jamy brzusznej, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej,
- krwotoki,
- świeże rany,
- zakrzepy,
- ciąża,
- gruźlica,
- wysoka gorączka,
- choroby psychiczne.