Skip to content

Puchnięcie nóg podczas upałów

puchniecie-nog-w-upaly
Puchnięcie nóg podczas upałów
 
Puchnięcie nóg w czasie upałów to częste zjawisko. Pod wpływem temperatury naczynia krwionośne i limfatyczne rozszerzają się, przez co krążenie płynów ustrojowych jest utrudnione, a woda przesącza się przez ściany naczyń do tkanek. To wszystko łącznie tworzy obrzęk – najczęściej na nogach, na wysokości kostek, ale także na rękach, szczególnie przy dłoniach i nadgarstkach.
 
Co powoduje puchnięcie nóg latem?
Obrzęk nóg w upały może pojawiać się bez innych przyczyn, ale istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko tego typu problemów.
Należą do nich:
-błędy żywieniowe – zbyt małe nawodnienie, duża ilość soli w diecie, mała różnorodność, powodująca niedobory mikro- i makroelementów,
-siedzący tryb życia – praca siedząca, mała ilość ruchu, brak regularnych aktywności sportowych utrudniają płynom ustrojowym odpływ z kończyn, co powoduje obrzęki,
-niewłaściwa ilość snu,
-używki – picie alkoholu, palenie papierosów,
-biologia organizmu – zespół napięcia przedmiesiączkowego, ciąża,
-przyjmowanie niektórych leków,
-choroby – na przykład problemy z układem krążenia, tarczycą, wątrobą lub nerkami.
Ze względu na ostatni punkt tej listy, kiedy podczas upałów puchną nam nogi, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni stan zdrowia. Nie warto lekceważyć takich objawów – im wcześniej ewentualna choroba zostanie wykryta, tym prostsze, szybsze i skuteczniejsze będzie jej leczenie.
 
Najważniejszą metodą łagodzenia obrzęków jest drenaż limfatyczny.  Może być wykonany ręcznie lub przy użyciu specjalnego aparatu do presoterapii. W Gabinecie Zdrowiejmy dostępny drenaż limfatyczny EXPERT8 8komorowy CarePump. Możliwość skorzystania z mankietów na brzuch, nogi, uda i pośladki lub ręce, oraz NOWOŚĆ mankiet na nogi,uda i pośladki oraz brzuch w jednym.
Presoterapia jest szczególnie popularna wśród osób borykających się z nawracającymi obrzękami limfatycznymi oraz sportowców, którym zależy na tym, żeby uniknąć obrzęków powodowanych dużym obciążeniem organizmu i szybciej się zregenerować.
 
Drenaż można wykonywać również profilaktycznie, by pobudzić układy limfatyczny i krwionośny do działania jeszcze zanim pojawi się opuchnięcie.
Poza tym można wspierać się okładami chłodzącymi (np. owijając nogi mokrym ręcznikiem), by zwęzić naczynia, albo ułożeniem się z nogami powyżej poziomu ciała (np. na poduszce), żeby usprawnić odpływ płynów ustrojowych ze spuchniętych nóg.
 
Aby uniknąć obrzęku nóg w upały, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie. W zależności od płci, wagi, wieku czy aktywności będą to różne wartości, ale przyjmuje się, że przeciętnemu człowiekowi odpowiednie nawodnienie zapewnia wypicie 2-2,5 litra wody dziennie. Co ważne, nie liczą się do tego słodzone napoje, a jeśli wypijemy kawę albo herbatę, które mają działanie odwadniające, ilość wody powinniśmy jeszcze zwiększyć. Efektu nie przyniesie też wypicie jej na raz – powinniśmy pić wodę małymi porcjami przez cały dzień. To szczególnie ważne latem, kiedy wysokie temperatury powodują, że tracimy więcej wody niż zwykle.
Poza tym warto stosować różnorodną, bogatą w składniki odżywcze dietę, ograniczyć przetworzone jedzenie, cukry proste i tłuszcze nasycone.
Bardzo istotny jest też ruch. Nie muszą to być codzienne, intensywne treningi – wystarczy jazda na rowerze, pływanie, taniec, a nawet marsz. Ważne, żeby zaangażować do pracy nogi.
 
Jeśli mamy pracę siedzącą, róbmy sobie przerwy na przejście się i rozprostowanie nóg; siedząc przy biurku, nie zakładajmy nogi na nogę; możemy za to kręcić stopami lub na przemian zadzierać i obciągać palce, by pobudzić nieco krążenie. W pracy stojącej natomiast może pomóc nam przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę, dreptanie, stawanie na palcach, poruszanie nogami. By wesprzeć proces odprowadzania krwi i limfy z kończyn, trzeba po prostu aktywizować mięśnie w danym obszarze – na tyle, na ile jest się w stanie.
Zachęcam do obserwowania profilu Gabinetu Zdrowiejmy na fb ( promocje, pakiety, konkursy, ciekawostki )
 

Zobacz również