Skip to content

Ostroga piętowa

ostroga piętowa
OSTROGA PIĘTOWA – WYCELUJ W BÓL!
Ostroga piętowa to zwyrodnienie w okolicy guza piętowego kości piętowej, polegające na powstaniu kilkumilimetrowych wyrostków kostnych. Tworzą się one w wyniku przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego.
To właśnie zapalenie rozcięgna powoduje silny ból, który jest odczuwalny w trakcie chodzenia. Początkowo jest to ból po większym przeciążeniu, potem ból pojawia się podczas chodzenia, ostatnim etapem jest już ból spoczynkowy.
Jak powstaje ostroga piętowa? Na skutek:
– przeciążeń, podczas np. dużego wysiłku fizycznego (szczególnie bez odpowiedniego przygotowania, rozgrzewki),
-chodzenia lub biegania w nieodpowiednim, niewygodnym obuwiu, po twardych nawierzchniach (beton, asfalt, płytki)
-ale też nadwaga, płaskostopie, koślawość/szpotawość stóp.
Nieleczenie ostrogi piętowej prowadzi do zaburzeń w całym organizmie, ponieważ osoba dotknięta schorzeniem będzie starała się chodzić tak, aby uniknąć bólu. W konsekwencji dojdzie do zaburzenia wzorca chodu i całego łańcucha kinematycznego, co może skutkować problemami z kręgosłupem, kolanami oraz biodrami.
Jak leczyć ostrogę piętową?
Konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty, który zbada i zaproponuje sposób rehabilitacji, aby pozbyć się dolegliwości. Ważna jest terapia stopy np. mięśniowo powięziowa i odpowiednie jej rozciąganie. Terapia może być wspomagana oklejaniem podeszwowej strony stopy elastycznymi taśmami- kinesiotaping.
Bardzo pomocnym elementem rehabilitacji są zabiegi falą uderzeniową.
Jest to fala akustyczna, generowana przez specjalne urządzenie, które dociera do głębokich warstw tkanek – efekty jej działania:
– działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe
-dezintegracja zwapnień
– poprawa mikrokrążenia w aplikowanym obszarze
– przyspieszenie metabolizmu i przebudowy tkanek poddanych działaniu
Terapię falą uderzeniową wykonujemy 1 lub 2 razy w tygodniu ( liczba zabiegów 5-10).Dużym atutem fali uderzeniowej jest szybki efekt. Działanie przeciwbólowe może wystąpić już po kilku zabiegach i utrzymywać się przez długi czas. Terapia nie jest bolesna, lecz może być odczuwalny dyskomfort w tkliwym miejscu na stopie.

Zobacz również