Lampa sollux, wykorzystywana do wykonywania zabiegów z zakresu światłolecznictwa i ciepłolecznictwa, znajduje szerokie zastosowanie w fizykoterapii i kosmetologii. To urządzenie elektryczne, emitujące promieniowanie krótkie – widzialne (białe) i podczerwone (IR). W zabiegach wykorzystywane jest działanie promieniowania podczerwonego. Dzięki oddziaływaniu promieni podczerwonych na tkanki lampa posiada właściwości zdrowotne i biostymulacyjne.
Jakie filtry stosuje się w zabiegach z lampą Sollux?
Dodatkowo możliwość zastosowania filtrów (niebieski, czerwony,) pozwala na zmianę widma promieniowania, a tym samym modyfikowanie głębokości penetracji promieniowania do tkanek, lepszą kontrolę efektów naświetlania oraz rozszerza zakres możliwości leczniczych lampy. Lampa sollux z nałożonym filtrem niebieskim przepuszcza promienie niebieskie oraz osłabia promienie podczerwone (cieplne). Zmniejsza głębokość penetracji promieni podczerwonych i ich właściwości cieplne, wywołując głównie działanie przeciwbólowe i uspokajające.
Filtr czerwony przepuszcza widzialne promienie czerwone oraz podczerwień. Znajduje zastosowanie w przypadkach związanych ze stanem zapalnym, przyczyniając się do poprawy ukrwienia. Promieniowanie dociera do 3 cm w głąb tkanek: rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając ukrwienie i zmniejszając napięcie mięśni i ból.
Jak wygląda proces naświetlania?
Do zabiegu naświetlania należy przyjąć odpowiednio wygodną pozycję i odsłonić miejsce, na które będą padać promienie świetlne. Skóra i miejsce naświetlania powinny być oczyszczone z wszelkich substancji takich jak maści, kremy, balsamy, oliwki czy plastry i opatrunki. Nie stosujemy zabiegu na skórę z widocznymi zmianami troficznymi. Podczas zabiegu odczuwalne jest przyjemne, ale wyraźne ciepło. W przypadku wystąpienia uczucia nieprzyjemnego ciepła, bólu lub pieczenia natychmiast należy przerwać zabieg. Konieczne jest stosowanie okularów ochronnych.
Odległość lampy od miejsca naświetlania wynosi najczęściej między 20 a 50 cm przy naświetleniu miejscowym lub ponad 100 cm przy naświetleniach ogólnych. Czas jednego naświetlania to 15–20 minut, natomiast działanie ciepła utrzymuje się nawet do 2 godziny po zabiegu. Podczas naświetlania lampą dochodzi do głębokiego przegrzania tkanek, tym samym uaktywniają się procesy przekrwienia tkanek w miejscach chorobowo zmienionych. Dzięki ogrzaniu promieniowaniem uzyskuje się miejscową poprawę ukrwienia oraz pobudzenie procesów metabolicznych. W wyniku podwyższenia progu bólu naświetlanie w seriach działa przeciwbólowo.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu lampą Sollux
Lampa Sollux ma szerokie zastosowanie lecznicze. W celu uzyskania najlepszych efektów należy pamiętać o użyciu filtrów odpowiednio dobranych do leczonego schorzenia.
Wskazania do stosowania (filtr czerwony)
- stany wysiękowe,
- uszkodzenia skóry,
- trudno gojące się rany,
- trądzik pospolity,
- czyraki,
- odleżyny,
- zapalenie zatok,
- porażenie nerwu twarzowego,
- blizny,
- stany po operacjach/zabiegach chirurgicznych,
- zapalenie przymacic,
- oparzenia fotochemiczne
Wskazania do stosowania (filtr niebieski)
- podrażnienia skóry,
- skóra sucha i wrażliwa,
- złuszczanie naskórka,
- odmrożenia,
- rozszerzone naczynia krwionośne,
- nerwoból nerwu trójdzielnego,
- nerwoból nerwów potylicznych,
- rwa kulszowa,
- świerzb,
- łuszczyca,
- bolesna miesiączka (po ustąpieniu krwawienia),
- rozszerzone naczynia krwionośne,
- choroba Raynauda.
W celu bezpiecznego użytkowania lamp Sollux konieczne jest aby pamiętać o przeciwwskazaniach do stosowania zabiegów z jej użyciem.
Przeciwwskazania do stosowania:
- stany gorączkowe,
- uogólniona infekcja,
- czynna gruźlica płuc,
- niewydolność krążenia,
- predyspozycje do występowania krwawień,
- ogólne stany wyniszczenia organizmu,
- ostre stany zapalne zarówno skóry, jak i tkanek miękkich,
- zmiany troficzne,
- miażdżyca tętnic,
- obrzęki,
- zaburzenia czucia,
- nowotwory,
- nadciśnienie tętnicze,
- ciąża,
- stany po zawale serca,
- nadczynność tarczycy.