Skip to content

Fala uderzeniowa w terapii antycellulitowo-ujędrniającej

cellulit foto bardo

Fala uderzeniowa na cellulit zyskuje coraz większą popularność. Zastosowanie tego typu zabiegu w walce z niechcianą, pomarańczową skórką przynosi bardzo dobre efekty.

Czym jest terapia falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową to innowacyjne i nieinwazyjne zabiegi, wykonywane za pomocą specjalistycznego aparatu, takiego jak np. Rosetta ESWT. Stosuje się je głównie w rehabilitacji, kosmetologii i medycynie sportowej.

Fala uderzeniowa to fala mechaniczna, która powstaje w aplikatorze na skutek nagłego wzrostu ciśnienia w bardzo krótkim czasie. Za pośrednictwem aplikatora, przykładanego bezpośrednio do ciała pacjenta, wytworzona energia przenoszona jest w chorobowo zmienione miejsce.

Czym jest cellulit?

Cellulit to dysfunkcja tkanki łącznej i tłuszczowej. Powstaje na skutek nieprawidłowego rozrostu i gromadzenia się tkanki tłuszczowej bezpośrednio pod skórą. Powiększone komórki tłuszczowe uciskają pobliskie naczynia krwionośne i limfatyczne, przez co sprawiają, że mikrokrążenie zostaje upośledzone. W wyniku tego odprowadzanie toksycznych produktów przemiany materii również ulega pogorszeniu.
Dodatkowo komórki mają utrudniony proces przyswajania tlenu i składników odżywczych, co prowadzi do niedożywienia tkanek. Efektem tego wszystkiego są charakterystyczne nierówności i nieestetyczne pofałdowania na skórze, zwane właśnie cellulitem. Występuje on najczęściej u kobiet w okolicach ud, pośladków, brzucha i ramion.

Powodem występowania cellulitu są m.in. złe nawyki żywieniowe, zmiany hormonalne, brak aktywności fizycznej, otyłość, a także np. zbyt częste gorące kąpiele czy noszenie zbyt ciasnej odzieży.

Fala uderzeniowa w leczeniu cellulitu

Jednym ze skutecznych sposobów leczenia cellulitu są zabiegi fali uderzeniowej. Fala uderzeniowa powoduje szereg przemian w komórkach, które prowadzą do poprawy wyglądu i jakości skóry. Fala uderzeniowa, stosowana w miejscu cellulitu, wprawia w drgania komórki tkanki łącznej, dzięki czemu poprawia się jej napięcie i elastyczność, a to ułatwia zatrzymanie komórek tłuszczowych w warstwie podskórnej. Ponadto fala uderzeniowa stymuluje mikrokrążenie w tkankach, przez co poprawia metabolizm komórek oraz przepływ krwi i limfy. Rozbijane są również komórki tłuszczowe, które dzięki poprawie krążenia drenowane są do wątroby, gdzie zostają zmetabolizowane.
Efektem tych procesów jest zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej, wygładzenie, uelastycznienie oraz napięcie skóry, co powoduje widoczne zmniejszenie cellulitu.

Jeśli chodzi o samą metodykę zabiegów, zalecam minimum 6-12 serii zabiegów w odstępach ok. 4-7 dniowych . Należy pamiętać o zaleceniu picia min. 2 litrów dziennie podczas trwania terapii falą uderzeniową na cellulit.
Wysoka skuteczność zabiegów fali uderzeniowej potwierdzona jest wieloma badaniami klinicznymi.

Zobacz również