Masaż tkanek głębokich
Masaż tkanek głębokich, nazywany też masażem głębokim, wbrew groźnie brzmiącej nazwie, jest delikatny i przebiega w wolnym tempie. Cel masażu tkanek głębokich stanowi wpłynięcie na stan mięśni – zmniejszenie ich napięcia i rozluźnienie, a także zwiększenie płynności ruchów.
Masaż głęboki (masaż tkanek głębokich) nie jest zabiegiem relaksacyjnym – wręcz przeciwnie – jego celem jest zwiększenie ruchliwości naszych tkanek, a jednak zabieg ten nie powoduje u pacjenta uczucia dyskomfortu czy bólu. Efekty działania masażu głębokiego określa się często jako większe i szybsze niż w przypadku masażu klasycznego czy masaży relaksacyjnych.
Masaż tkanek głębokich: jak się przygotować?
Pacjent nie musi się do zabiegu specjalnie przygotowywać – najlepiej, by na około 2 godziny przed zabiegiem nie spożywać ciężkich posiłków. Podczas masażu przebywa się w luźnym ubraniu, odsłaniając masowane części ciała
Masaż tkanek głębokich: wskazania i przeciwwskazania
Masaż tkanek głębokich ma służyć rozluźnieniu napięć mięśni i powięzi, zmniejszeniu bólu, zwiększeniu ruchomości i elastyczności tkanek, umożliwieniu przybrania właściwej postawy ciała przez pacjenta. Dlatego też wskazaniem do masażu głębokiego są wady postawy, dolegliwości bólowe w mięśniach czy rwa kulszowa i rwa barkowa. Dzięki masażowi tkanek głębokich szybciej się one regenerują, a organizm jest lepiej ukrwiony. Poprzez masaż głęboki można też sobie poradzić z bólem i zawrotami głowy pochodzenia odkręgosłupowego. Ten rodzaj masażu stosuje się nawet w przypadku stłuczeń, zwichnięć i skręceń, powodujących dokuczający ból kończyn. Masaż tkanek głębokich działa również na psychikę pacjenta, choć nie jest to jego główne zadanie – sam zabieg nie należy do relaksujących, jednak już po nim można poczuć się bardziej odprężonym.
Należy jednak pamiętać, że z masażu tkanek głębokich trzeba zrezygnować w stanach zapalnych ścięgien i stawów. Pozostałe przeciwwskazania są takie, jak w przypadku innego rodzaju masaży – masażu głębokiego nie wykonuje się więc u osób z chorobami skóry (grzybicą, egzemą) oraz gdy doszło do infekcji, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej gorączka. Przeciwwskazanie stanowią również krwotoki i choroby mogące nimi skutkować, jak również tętniaki i nowotwory.